İnteraktif Kütüphane TRT Çocuk Kitaplık’ta Mayadem İmzası


 Türkiye’nin en fazla izlenen çocuk kanalı TRT Çocuk ve Mobil Oyun sektörünün önde gelen firmalarından Mayadem işbirliği ile hayata geçirilen “TRT Çocuk Kitaplık” uygulaması interaktif yapısı ile çocuklara kitap okuma ve oyun oynama deneyimini birleştirme imkanı sağlıyor.


 Pandemi koşulları ile birlikte evde daha fazla zaman geçiren çocukların bilgisayar, tablet ve cep telefonu başında geçirdiği süre her geçen gün artıyor. Özellikle eğitimlerini de online şekilde almaya başlayan çocukların mobil dünyada geçirdiği sürenin niteliği ve zararlı içeriklerden korunarak faydalı içeriklere yönlendirilmeleri velilerin en büyük önceliklerinden biri haline geldi.


 Bu noktada TRT Çocuk ve Mayadem ortak bir proje ile çocuklara mobil alanda faydalı, eğitimlerine katkı sunan ve çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan TRT Çocuk Kitaplık uygulamasını hayata geçirdi. Yayınlanır yayınlanmaz büyük ilgi gören uygulama bugün itibariyle mobil mağazalardan bir milyona yakın kullanıcı tarafından indirildi.

Konu ile ilgili konuşan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu:

“Dijital çağın önde gelen sorunları arasında çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın zorluğu ve onları zararlı içeriklerden koruyarak doğru içeriklere yönlendirmek geliyor. Özellikle pandemi zamanında evde geçirdiği vakitler artan çocukların bu anlamda doğru yönlendirilmesi önemli konular arasında gelmeye başladı. Biz de bu noktada çözüm ortaklığı sunmakta olduğumuz TRT Çocuk ile ortak bir biçimde kitap okuma deneyimini “oyunlaştıran” TRT Çocuk Kitaplık uygulamasını hayata geçirerek yayınladık ve bu anlamda güzel dönüşler aldık. İnteraktif bir kitaplık olan TRT Çocuk Kitaplık, çocuklara dijital ortamda yaş gruplarına uygun kitapları okuma deneyimi sunarken, aynı zamanda bölüm sonunda kitap ile ilgili sorularla çocukların içeriği özümsemesini sağlıyor. Daha sonra ise her içerik sonunda kendine özgü bir oyuna imkan sunarak ödül mekanizmasını hayata geçiriyor. Uygulamanın gün geçtikçe yaygınlaşması ve geleceğimiz olan çocukların gelişiminde olumlu anlamda fark yaratmasını umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.